Кадри от една европейска държава !?
2010 - Европейска година на борбата с бедността и социалното изключване
Много деца в България в 21 -ви век и в една европейска държава като България- член на ЕС живеят в мизерия и нищета. Огромен брой деца предимно от ромски произход израстват без възможността да посещават детска градина или училище, неграмотни, без елементарни хигиенни навици и възпитание. Родителите им не са в състояние да се справят с положението си, нямат адресни регистрации и не могат да бъдат обхванати от социалните служби. А за да имат адресна регистрация е нужен адрес т.е. дом- собствен или под наем, но това струва пари, а тези хора нямат, тогава...?! Държавата трябва да приеме мащабна програма за ограмотяването и интегрирането на една огромна част от българското население, което все пак е европейско.
Напиши коментар (9 Коментари) |
|
Защо трябва да ползвате услугите на детски ясли само в краен случай!?
Яслите, които предлагат сигурност и зачитане на детската личност, са безспорна необходимост в днешното общество. Въпреки това ние не препоръчваме посещението на ясла освен в някои крайно наложителни случаи:
- ако имате сериозни финансови затруднения.
- ако си самотен родител.
Дори и при наличието на тези фактори ние съветваме грижата за детето да не се извършва в ясли, а по-скоро от близък роднина или от бавачка.
Напиши коментар (12 Коментари) |
|
Подготовката за училище не трябва да е само материална, но и психологическа
Мариана Чомпалова- Йорданова- педагог
Доколко е атрактивно училището за новите деца?
- Не мисля, че българското училище е особено атрактивно. Децата от първи клас са особено натоварени с огромно количество учебен материал. И ако в предучилищна възраст основна е игровата дейност, а в училище учебната, то преминаването трябва да стане плавно.
Напиши коментар (1 Коментари) |
|
Общежитието- втори дом за ученика?
Когато чуем думата "общежитие" едва ли си представяме цветуща картина. Вероятно това е така, заради царящата мизерия и хаос в повечето ученически и студентски общежития в България. Въпреки приемливите цени, много ученици на които им се налага да учат в друг град предпочитат частни квартири, колкото и да не са по джоба на родителите им. Общежитие или квартира? Може ли общежитието да бъде уютен втори дом на подрастващите учащи в друго населено място, да предлага спокойствие и сигурност, грижа и удобства?
Напиши коментар |
|
Образованието ще реши проблемите на ромите!
Мариана Чомпалова- Йорданова, социален педагог
Най-покъртителната гледка за мен е събарянето на нечии дом. Всички сме свидетели напоследък на поетапното събаряне на незаконните цигански къщи или по-точно бараки съградени от подръчен материал. Сърцераздирателните сцени, писъци, клетви, многодетни семейства с малки деца и бебета оставени да нощуват под открито небе в гетата... Повечето хора ще кажат, че така им се полага и че след като ние цял живот учим, работим, плащаме данъци и изплащаме кредити, никой не им е длъжен.
Напиши коментар |
|
|
<< Първа < Предишна 1 2 3 4 5 6 7 8 Следваща > Последна >>
|