Човешкият индивид е цялостен. Тази цялостност се създава и укрепва с помощта на активното усвояване на обкръжаващия ни свят, към което ни подбужда природата. В процеса на ембрионалното развитие, от раждането и до 3 годишна възраст, в детето се оформят отделни функции (всяка – в строго определено време). Накрая настъпва моментът, когато те започват да си взаимодействат. Това става през следващия етап – от 3 до 6 години, когато ръцете работят, а мозъкът ръководи тази работа.
Приятели, поради остаряла версия, Форумът към сайта ни е затворен за нови регистрации, поради което в него могат да пишат само до сега регистрирани потребители, но е на ваше разположение за ползване (четене) с цел достъп до информацията и споделения опит от родители и специалисти през последните 10 години. За въпроси и отговори, ползвайте Фейсбук групата "Различната педагогика". За актуална информация, посетете и харесайте нашата ФБ страничка Тук.
За комуникация, обмен на опит, въпроси и консултации, НФ "Моето дете" може да намерите във Фейсбук:
На 2 февруари се празнува Петльовден, празникът на мъжките рожби и Сретение Господне
Зимна Богородица, Вълча Богородица, Сретение господне, Петльовден- с тези имена е известен 2 февруари. Според народния календар, Петльовден е посветен на децата и за предпазването им от болести се коли петле или ярка в зависимост от това, момче или момиче има в къщата. Забранено е да се работи, защото се вярва, че денят е черен и ще се зачерни къщата. Не се правят годежи и сватби.
Бъдни вечер. Рождество Христово- Коледа. Елхата. Дядо Коледа. Коледни рецепти. Нова година.
Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници. Той е посветен на дома, огнището, но и на умрелите предци-родственици, които също се считат за част от семейството. В различните краища на страната народът я нарича Малка Коледа, Кадена вечеря, Вечерня и Неядка. Дори самото название на Рождественската нощ — Коледа, няма християнски произход. В него се откриват срички от обредите на древните тракийци и южните славяни.
През 1897 г. 8-годишната Вирджиния О’ Ханлън написва писъмце на в. “Ню Йорк Сън”, в което пита: “Съществува ли Дядо Коледа?”. С отговора се заема лично главният редактор на известното издание Франсис Парселъс Чърч. В него той не казва нищо по-различно от това, което всеки вече знае, а именно: “Да не вярваш в Дядо Коледа е като да не вярваш в приказките! Никой не е виждал Дядо Коледа, но и никой не е намирал доказателства, че той не съществува...
Внимание: Деца в дигиталното море! Как да ги предпазим от кукичките, които дебнат?
„Тайният код на медиите“- серия от адаптирани обучения за деца между 7 и 10 години. Проектът се реализира от фондация „Креативно общество“ с финансовата подкрепа на Столична община- прoграма “Eвропа“ 2022 заедно с учениците от 90 СУ в София. Екипът от журналисти – обучители, Ивелина Димитрова и Ирена Добрева дава отговор на някои от най-често задаваните от родителите въпроси.
„Екранни деца“ е проект на Център за приложни невронауки ВЕЗЕНКОВ. Това е първата и единствена научна организация у нас, която адресира проблема на екранната зависимост при децата, провеждайки апаратурни изследвания на мозъка и нервната система, и на тази база - програми за превенция и терапия. От 2022г. в София и страната функционират самостоятелно действащи кабинети. Програма 2023г. е отворена за кандидатстване.
Дните преди Великден: Лазаровден, Цветница и страстна седмица
Възкресение Христово
Първият и най-големият от празниците на новозаветната църква е Великден, или Възкресение Христово. На този ден се отбелязва възкресението на Исус Христос - Божият Син, който със смъртта Си изкупил греховете на човечеството, а с възкресението Си дал надежда за живот след смъртта.
Привързаното родителство- изкуството да отгледаме щастливи деца
Какво е Привързано родителство?
В нашата култура се наблюдава възраждане на една практика от миналото, наречена Привързано родителство. Широко практикувано, главно извън западната цивилизация, привързаният начин за отглеждане на деца е ествественият начин, при който родителят носи бебето в слинг до себе си през значителна част от деня, храни го, когато то поиска и го утешава и подкрепя, когато е разстроено. Този начин за отглеждане на деца дава на родителя свободата да продължи своя ежедневен ритъм на живот като същевременно се грижи за бебето си и откликва на неговите нужди за храна, топлота и сигурност.
Нощният сън на бебето– заедно или отделно от майката
Експертите препоръчват през първата година бебето да спи близо до майката, до нея или в една и съща стая... Има време за отделяне и спане в самостоятелна стая.
Задавали ли сте си въпроса как са спали бебетата преди хиляди години, когато къщите и леглата още не са били част от ежедневието на човека? Най-вероятно близо до майката и бащата, а на няколко метра от тях е била останалата част от племето. Само по този начин е било възможно оцеляването през нощта, най-застрашената част от постоянните преходи на прачовека...