Търсене:
 
      Начало Статии и интервюта Пазете бъбреците си, докато сте млади 15 10 2024      
 
Оценка: / 1
СлабОтличен 

Пазете бъбреците си, докато сте млади

Пазете бъбреците си, докато сте млади Бъбреците са органи без късмет и това не е шега. Ако детето се разболее, да речем, от грип или от ангина, точно бъбреците са органите, които страдат. Една от първостепенните им задачи е да изхвърлят от организма на човека токсичните вещества. Ако те не се справят с тази задача, може да се получи общо отравяне на целия организъм. Затова ще отделим повече внимание на това как да предпазим бъбреците си от заболявания.
Лечението е в болнична обстановка
При лечение на остра пикочна инфекция при децата често се прилага т.нар. степенна терапия. Пет дни се
правят инжекции, а след това лечението продължава с антибиотици от същата група. В случая става въпрос за болнично лечение на децата, когато са придружени от майките си. Инжекциите се поставят един път в денонощието. Такава терапия продължава около 2 седмици в болнична обстановка, след което децата се лекуват у дома. След 2 месеца им се прави изследване. Понякога има и неприятни ситуации, при които урината на детето се променя, но впоследствие става ясно, че това е от някаква храна, която я е оцветила. След това всичко се оправя.
Факторите-провокатори
Защо едни деца понасят лесно всякаква инфекция, а при други и най-леките простуди се отразяват на бъбреците? Оказва се, че съществуват няколко основни фактори-провокатори. Например отслабнал имунитет, хронични огнища на инфекция - тонзилит, кариозни зъби, синузит. Всяко инфекциозно заболяване може да удари по бъбреците. Ако детето не отиде през нощта по малка нужда, а търпи до сутринта, то и застоялата урина се превръща в много добра среда за микробите. Ситуацията може да се
задълбочи, ако детето не се облича според сезона. Особено по-големите деца, когато настояват да носят къси поли и немного топли дрехи. Не е изключено да се получи увреждане и по време на игра с топка.
При остро възпаление на бъбреците (пиелонефрит) при детето рязко се повишава температурата - до 40 градуса - и се появява треска. Възможни са резки болки при уриниране, както и болки в кръста. Възниква бактериологичен шок, т.е. масова атака на микробите по целия организъм. Ако при такова състояние не се вземат мерки, нещата много ще се влошат.
Родителите би трябвало да обърнат сериозно внимание и да вземат мерки, ако урината придобие червено-розов цвят (но не от някакво ядене). Това е много сериозен показател за сериозно увреждане на пикочната система в организма на детето.
Обикновено инфекцията на пикочната система засяга и уврежда най-вече момичетата, поради техните физиологични особености на пикочната и половата система.
Освен възпалителните заболявания на бъбреците, и при децата може да се появи бъбречнокаменна болест. Случвало се е при поотраснали деца да се открият камъни в бъбреците с големината на орехи. При такъв случай детето има постоянни болки в корема и кръв в урината. Това до голяма степен е по вина на родителите, защото те не са били достатъчно наблюдателни, за да забележат, че при детето нещо не е наред.
По принцип до бъбречнокаменна болест може да доведе нарушената обмяна на веществата. Добре ще е, ако такива отклонения се открият своевременно, за да се предотврати по-нататъшно заболяване.
Ако семейството живее в условията на по-топъл климат, в организма на детето се повишава концентрацията на соли, което също помага за образуването на камъни в бъбреците.
Ако докато растат, децата пият основно “твърда” вода (с голямо съдържание на калций в нея), или се хранят с лютиви и кисели ястия, киселинността на урината също се повишава.
Момчетата са подложени в по-голяма степен на риск от развитие на бъбречнокаменна болест. След навършване на пълнолетие всеки трети младеж носи в организма си, по-точно в бъбречнопикочната си система, пясък или камъни. След време това може да доведе до развитие на остър или хроничен пиелонефрит, а камъните в пикочния мехур периодично ще провокират развитие на остър цистит.
При повишено съдържание на урати в урината, може да се използва следната смес: 3 части липов цвят се смесват с 3 части жълт кантарион. Една част от тази смес се залива с чаша гореща вода, престоява един час и се прецежда. На децата на възраст от една до три години се дават по 1-2 супени лъжици 3-4 пъти на ден преди ядене. На децата от 3 до 8 години се дава по четвърт чаша 3-4 пъти на ден.
При повишено съдържание на оксалати могат да се използват шишарки от хмел или отвара от овес.
Лечението с билки, както и с лекарства, трябва да се провежда под наблюдението на лекар.
Необходима ли е диета при бъбречно заболяване?
Можете да купувате скъпи лекарства, но ако в храната преобладават киселите краставички и киселото зеле, също и пушените колбаси, всичко ще отиде на вятъра.
За изхвърляне на солите от бъбреците е много важно да се спазва диета, която зависи от химичния състав на солите в бъбреците.
Ако това са урати, се препоръчва следният начин на хранене на детето: през първата половина
на деня - млечни продукти, картофи, зеле, зърнени (овесена, пшенична, грахова) каши, плодове и яйца. Препоръчват се продукти, богати на магнезий, а такива са сините сливи, сушените кайсии, морското зеле. 3 пъти в седмицата трябва да се консумира нетлъсто месо и риба, и то варени. Те също се приемат през първата половина на деня.
Не е желателно детето да пие силен чай, какао и кафе, както и да яде шоколад, сардини, животински черен дроб, език, мазна риба, месни и рибни бульони. Ако в урината се съдържат фосфати, препоръчителното хранене е следното: бял и черен пълнозърнест хляб, тестени изделия, оризова и каша от грис, варено месо и риба, бобови продукти, растително и животинско масло, захар, мед, боровинки, картофи, зеле, цвекло, домати, моркови, краставици, портокали, дини, круши, ягоди. Желателно е да се ограничат месните и рибните супи и консерви, сиренето, говеждият черен дроб, кокошето месо, шоколадът, млякото.
Ако в урината се съдържат оксалати, смело можете да давате на детето бял и черен хляб, тестени изделия, варено месо и риба, различни каши, както и зеленчукови и плодови супи. Можете да му давате и пресни плодове и зеленчуци - зеле, тиквички, краставици, ябълки, круши, дюли. Позволени са захарта, медът, сладката, но периодично трябва му се устройват картофено-зелеви дни. Ограничете морковите, зеленият фасул, доматите, силният чай, говеждото месо и продуктите, съдържащи голямо количество витамин С. А знаем, че най-много витамин С съдържат боровинките и ябълките.
Изключете от менюто на детето продуктите, богати на алкална киселина - киселец, спанак, магданоз, салата, бобови продукти, какао, шоколад. Не се препоръчват силните бульони, наситените сосове и подправките.
Хранете детето си 4-5 пъти на ден с малки порции.
При възпалителни заболявания на бъбреците и нарушаване на обменните процеси детето трябва да пие два пъти повече вода.

Източник: www.lekar.bg


Коментари

Само регистрирани потребители могат да пишат коментар.
Моля въведете вашето име и парола или се регистрирайте.

 
Google
 
 
 
Facebook
Advertisement
ТЕМИ ОТ СТАТИИТЕ
Статии
Да станеш мама…
Да станеш мама!? Значение на храненето на жената Как да отслабнем след раждането? Съвременна конт...
Още  ]
Липса на апетит при бебето
Липса на апетит при бебето Как не бива да се храни детето Независимо от причината, нико...
Още  ]
Често алергия е причината за постоянните...
Често алергия е причината за постоянните простуди Алергиите през лятото От полиноза страдат и деца...
Още  ]
Международен младежки фестивал "Музите"
Международен младежки фестивал "Музите" Сдружение „Музите” и Община С...
Още  ]
За начинаещи родители
За начинаещи родители! Десет стъпки към успешно кърмене (УНИЦЕФ/СЗО) Защо да къ...
Още  ]
  Моето Дете