Страница 2 от 5
"За" и "против" упойката при раждане
Епидуралната анестезия има и своите противопоказания
Ако епидуралната анестезия е приложена правилно, тя е относително безопасна. Първо, иглата на анестезиолога не отива до гръбначния мозък и не прониква в него. Второ, обезболяващото вещество, вкарано в епидуралното пространство, постъпва в кръвта много бавно и черният дроб успява да го обезвреди до състояние, при което концентрацията е безопасна за детето.
Епидурална анестезия е недопустима, когато майката е в безсъзнание, ако е нарушена съсирваемостта на кръвта, при гнойни увреждане на кожата на гърба, при общо заразяване на кръвта, при травми в главния и гръбначния стълб, при високо вътречерепно налягане, мигрена, алергични реакции към използвания препарат.
Относителните противопоказания са изкривяване на гръбначния стълб и заболявания на нервната система. В такива случаи лекарят взема решение, изхождайки от конкретната ситуация. Кои са възможните усложнения?
• ГЛАВОБОЛИЕ. Обикновено се появява на 2-3-тия ден след раждането като резултат от увреждания на мозъчната обвивка и попадане на гръбначномозъчна течност в епидуралното пространство. Болката може да продължи до 5-6 седмици .
• При нарушена стерилност по време на процедурата е възможно възпаление в областта на инжекцията .
• При вкарване на препарата в гръбначномозъчния канал вместо в епидуралното пространство, пациентката може временно да загуби способността да се движи.
• При вкарване на анестетик в кръвоносните съдове може да се получи рязко падане на кръвното налягане и нарушаване работата на сърцето. А това на свой ред може да наруши плацентното кръвообращение.
Във всеки случай трябва да знаете, че родилната болка позволява на жената да се ориентира какво се случва и да действа така, както е необходимо в дадения момент.
|