Търсене:
 
      Начало Статии и интервюта Предимства на кърменето 14 01 2025      
 
Оценка: / 0
СлабОтличен 
Съдържание на статията
Предимства на кърменето
Страница 2


Въпроси и отговори за кърменето

До кога да кърмим?

Захранването и постепенното заместване на кърмата с немлечни храни не е основание за отбиване. И след въвеждането на пюрета и каши в режима на бебето кърмата остава основен хранителен продукт, който доставя положителна енергия и други ценни биологични съставки. След 6-я месец тя намалява, но макар и в по-малко количество, кърмата доставя ценни хранителни вещества, които липсват в кравето вляко. Ето защо бебето трябва да се кърми сутрин и вечер,а през деня да приема храните за захранване до навършване на 1 година...Ако през лятото все още кърмите бебето си, по-добре отложете отбиването му. Установено е,че прекратяването на кърменето през летните месеци може да доведе до стомашно-чревни разстройство. През лятото кърмата е най-подходящата храна за бебето. През летните месеци избягвайте да я съхранявате в хладилник, отдайте предпочитание на фризера... (проф.Н.Мумджиев, сп."Бебешори")

Какво да правим, когато кърмата намалее?

Не бързайте да я спрете. С това ще навредите на бебето. За да възстановите кърмата:
1.Учестете кърменията като кърмите детето през по-кратък интервал от време. Така сученето предизвиква, по рефлаксен път, отделянето на хормон(пролактин), който стимулира производството на мляко. Когато се нормализира количеството на отделяното мляко, отново може да минете на стария режим на кърмене.
2.Намалете нивото на стреса.
3.Хранете се пълноценно - намалете сладките и тестени неща.Всеки ден поемайте - плодове, зеленчуци в достатъчно количество(по 300-400 гр.), половин литър (две чаши) мляко, половин яйце, месо и по 1-2 филии хляб.
4.Потърсете лактогонен чай в аптеките.

Кравето мляко може ли да е опасно за вашето дете?

Поне до края на третия месец е желателно бебето да е на естествено хранене (майчина кърма). До тази възраст следва да се избягва даването на кисело мляко, защото има опасност детето да развие диабет като поотрасне. Обяснението е следното: в кравето мляко се съдържат белтъци, чужди за човешкия организъм, каквито няма в женското мляко. Тъй като червата на бебето не са узрели и са пропускливи за тях, те попадат в кръвта и са "чужди". Спрямо тях организма изгражда имунни тела (антитела), които кръстосано реагират с клетките на задстомашната жлеза, произвеждащи инсулин и ги увреждат. Когато бъдат разрушени над 70% от клетките, секретиращи инсулин, се появява захарния диабет със симптоми: често и в големи количества пиене на вода и уриниране, дори напикаване, ацетонов дъх, учестено и дълбоко дишане, повишен апетит без напълняване...В зависимост от количеството изработени антитела и скоростта на увреждането, диабетът се проявява в различна възраст. Освен кравето, всички други животински млека (козе, овче...) могат да станат причина за диабет.

Кои са предимствата на майчиното мляко?

За телето - кравето, а за бебето - женското мляко.То набавя на кърмачето редица вещества, които са му необходими за правилно и хармонично развитие. Кърмата съдържа:
- антитела(имунни тела) от майката към тези заболявания, които тя е прекарала
- белтъци, въглехидрати и мазнини в най-добро съотношение и най-доброто качество от тях
- клетки и фактори на имунната система
- вещества, които стимулират поселването на червата на бебето с бактерия B.bifidum, естествен антагонист на болестотворните бактерии в червата.
- лактоза - естествена млечна захар; лактаза - ензим, който я разгражда, за да може да се изпозва като енергиен източник; липаза- ензим, разграждащ липидите.
- лизозим - с бактерициден ефект(убива бактерии и вируси)
- витамини и минерали - в достатъчно количество и оптимално съотношение.
Много важна за възпитанието на детето е психоемоционалната връзка, която се създава между майката и бебето по време на кърмене. (http://med.primasoft.bg)

Основни правила при кърмене:

Майката трябва да избере място и поза на кърмене, които ще са удобни за нея и детето. Непосредствено преди хранене тя трябва да измие ръцете и гърдите си и да облече подходяща чиста дреха. Ако в нослето на детето има секрет или корички, те пречат и на дишането, и на сукането. Затова те трябва да се почистят с фитилче от чист памук. Първите два-три милиграма кърма се изцеждат с ръка. Така случайно попадналите в млечните канали микроорганизми се отстраняват, а и зърното се оформя и бебето по-лесно ще го захапе. Докоснете бузката на бебето със зърното на гърдата си и внимавайте то да го захапе правилно – цялата ареола или по-голямата част от нея трябва да попаднат в устата му. Ако е поело само зърното и го дъвче, спрете го незабавно, като пъхнете пръст в ъгълчето на устата му между венците. Избягвайте две неща, когато слагате бебето да суче – не го насочвайте към гърдата, като натискате главата му към нея – то не обича това; не стискайте бузките му, за да го накарате да отвори уста – това го обърква, тъй като то по рефлекс се обръща към всичко, което докосва бузките му. Не бива да държите детето прекалено дълго на гърдите – двадесет-тридесет минути са достатъчни. Не му позволявайте да спи по време на храненето. Ако заспи, събудете го с леко пощипване на ушенцата или стъпалата (но не и на нослето!).След кърменето подръжте детето няколко минути изправено, за да се оригне и изхвърли въздуха, който е поело. Поставяйте бебето да спи на една страна, а не по гръб, защото то може да се оригне или повърне и да се задави. Кърмачето няма нужда от възглавница – достатъчно е под главичката му да се постави чиста нагъната пеленка, която да се подменя при замърсяване. След кърмене редовно доизцеждайте гърдоте си, за да подържате лактацията и да избегнете евентуално гнойно възпаление от задържаната кърма. През първите седмици хранете бебето си през два – два и половина – три часа. След един-два месеца то само ще ви наложи режим на хранене, тъй като здравите кърмачета се събуждат само, когато огладнеят. И нещо много важно – радвайте се, на близостта си с вашето бебе по време на кърмене, защото може би това ще е единственият ви шанс да изживеете подобно щастие. (http://predainatatak.bg)

Необходимост от прием на течности от майката по време на кърмене?

Необходимо е да се пият много течности – от 6 до 8 чаши дневно. Кърмещата жена трябва да приема достатъчно течности за утоляване на жаждата, която се появява поради големия разход на вода при образуването на кърмата. Вода, айран и неподсладени плодови сокове са най-добрият избор. Избягвайте напитките със захар, особено ако сте наддали много на тегло. Алкохолът може да премине в кърмата. Затова не пийте или силно ограничавайте консумацията на алкохолни напитки в периода на кърмене. (http://howtoeat.info)

Няколко природни принципа за безпроблемно кърмене:

  • Бебето трябва да засуче непосредствено след раждането.
  • Количеството мляко се определя от принципа на търсенето и предлагането или колкото повече суче бебето, толкова повече се произвежда.
  • Този баланс се нарушава, ако през първите месеци на кърмачето се дават допълнителни храни или течности, които така или иначе не са му необходими.
  • Равновесието между търсенето и предлагането може да се запази само, ако на бебето се дава да суче не по часовник, а винаги когато то пожелае.
  • Това е възможно, единствено ако бебето не се отделя от майката и ако двамата останат в непрекъснат близък контакт след раждането. (www.gorichka.bg)

Кърменето е полезно за сърцето на майката?

Кърменето се препоръчва заради здравето на детето, а сега се оказа, че е не по-малко полезно за майката, като я предпазва от инфаркт, съобщи "Ню сайънтист". Изследване, обхванало 96 648 медицински сестри от 1986 г. до 2002 г. показа, че тези, които са кърмили поне 2 години от живота си, са с 19 процента по-малко застрашени от инфаркт от жените, които никога не са кърмили. Едно от възможните обяснения, според Алисън Стьобе от Харвардския медицински институт, е че кърменето помага метаболизмът на майката да превключи към нормалното си състояние. Бременността се характеризира от процеси, които са нежелани за други периоди от живота. Тогава организмът, например, складира мазнини, а нивата на мастните киселини в кръвта са по-високи. Чрез кърменето жените успяват да оползотворят тези енергийни резерви. Американските лекари препоръчват на майките да кърмят от три месеца до една година след раждането. (БТА)


Из електронния печат


Коментари

Само регистрирани потребители могат да пишат коментар.
Моля въведете вашето име и парола или се регистрирайте.



 
Google
 
 
 
Facebook
Advertisement
ТЕМИ ОТ СТАТИИТЕ
Статии
Осиновяване на дете от семейства загубил...
Осиновяване на дете от семейства загубили единственото си дете Преди изгрев е най-тъмно...
Още  ]
Аномалии на детското развитие
Аномалии на детското развитие Възможни са следните аномалии на развитието: I. Деца с и...
Още  ]
Интервю с Д-р Емил Бъчваров
Родители, не искайте от децата да бъдат нещо повече от вас, след като вие самите не искате да бъдете...
Още  ]
Топлината на майчините обятия
Топлината на майчините обятия или за ползата от прегръдката Майчината милувка Помня и...
Още  ]
Православни обичаи за новородено
Православни обичаи за новородено Православната традиция повелява спазването на няколко обича...
Още  ]
  Моето Дете