Търсене:
 
      Начало Статии и интервюта Какъв сок да даваме на децата? 01 10 2023      
 
Оценка: / 5
СлабОтличен 

Какъв сок да даваме на децата?

Повечето от педиатрите съветват да започвам захранването с ябълков сок, на възраст от 4-6 месеца и много от родителите следват тези препоръки. Въпреки това, да форсираме събитията и да се увличаме по соковете не е препоръчително.
* При децата съществува висока вероятност от поява на алергични реакции към различни продукти, и плодовете и зеленчуците спадат към рисковите такива.
* Децата, опитали сок, често се отказват от млякото (това е разбираемо - сокът е сладък и вкусен), така при майките, които кърмят, количеството на млякото намалява, а веднага след това изчезва напълно.
* Все още храносмилателната система на детето не е перфектна, стомашно-чревния тракт не винаги се справя с преработката на сока, и често завършва със стомашни разстройства.
* Сокът съдържа много по-малко витамини и хранителни вещества, отколкото майчиното мляко.
* Децата, които пият по-често сокове имат проблеми със зъбите, по-специално - кариес.
Поради всички по-горе проблеми, е желателно сокът да започне да се дава след като бебето привикне към по-твърда храна - каши, зеленчукови пюрета - в този случай, напитката само ще стимулира и подобрява храносмилането.
Какви видове биват соковете?
Да започнем с това, че соковете могат да бъдат от промишлено производство и приготвени в домашни условия. Ако имате вила на достатъчно разстояние от големия град, където можете да отглеждате плодове (само в този случай можете да сте сигурни, че те нямат нитрати и пестициди), тогава има смисъл да направите сок сами. Ако искате направите сок от внесени плодове, закупени от магазина, много по-логично и правилно е да купите готов сок, направен по всички правила.
Също така, соковете могат да бъдат с парченца от плода, от един вид плод или смесени. Препоръчва се да се започне с ябълка, която е по-слаб алерген, круша или праскова. И ако напитката се приготвя от един плод, трябва да се вземат зелените сортове ябълки.
Сокове – кой какво?
Ябълков сок - най-популярен, той е част от почти всички детски комбинирани сокове. Особено е подходящ за деца, които са злояди, защото подобрява апетита.
Бананов сок – високо калоричен, така че не се препоръчва за деца със свръхтегло. Въпреки това, банановият сок е богат на калций, желязо и фосфор, а също така на практика не алергизира.
Сок от круша - притежава укрепващ ефект, така че не се изненадвайте, ако бебето получи запек. Сокът от круша е богат на влакнини, фолиева киселина, от значение за растежа, както и на фосфор, калций и магнезий.
Сок от морков - полезен за очите, тъй като има много витамин А, ако се пие на празен стомах е възможно да се справи със запека. Но често той може да причини алергии.
Сок от кайсия – полезен със съдържанието на калий и витамин C, но също е доста алергизиращ.
Сок от боровинки - много полезен поради наличието на танин, който се съдържа в напитката. Сокът се използва като дезинфектант при стомашно-чревни заболявания.
Гроздов сок - доста безсмислен от гледна точка на съдържанието на витамини, но на захар, напротив, има предостатъчно. В допълнение, тази напитка може да ферментира в тялото, затова е желателно да се въздържаме от него толкова дълго, колкото е възможно.
Сок от червено грозде - съдържа големи количества витамин C. Това помага да се премахнат антибиотиците от тялото след приема им.
Останалите сокове - малинов, от касис, цитрусови плодове, екзотични, доматен и др. - по-добре да не се предлагат на бебета най-малко до три години.
Ако дадете на детето си сок, и то го пие с удоволствие, опитайте се да го разреждате с вода, за предпочитане в съотношение 1:1 или дори по-малко.

БР:
Според последните тенденции на СЗО детето е добре да се кърми до 1 г., препоръчва се захранване след 4 и половина-5 месечна възраст със зеленчуково пюре (по българската школа) или с каша (според западната школа), не с плодови сокчета.

Източник: agrosaveti.com



Коментари

Само регистрирани потребители могат да пишат коментар.
Моля въведете вашето име и парола или се регистрирайте.

 
Google
 
 
 
Facebook
Advertisement
ТЕМИ ОТ СТАТИИТЕ
Статии
Вирусни менингити
Вирусни менингити Менингитът е възпаление на мозъчнит...
Още  ]
Бебешкия мозък живее таен живот
Бебешкия мозък живее таен живот Този щастлив период от детството, в който детето не с...
Още  ]
Нарушение на съня. Нощно напикаване на д...
Нарушение на съня. Нощно напикаване на децата. Нарушение на съня Нервните деца сравнит...
Още  ]
Интервю с Д-р Емил Бъчваров
Родители, не искайте от децата да бъдат нещо повече от вас, след като вие самите не искате да бъдете...
Още  ]
Ако детето заеква
Ако детето заеква Защо децата заекват? Заекването при децата се появява най-често във възраст...
Още  ]
  Моето Дете