Търсене:
 
      07 06 2026      
 

Не слагайте в устата на децата си- биберон и в ръцете им- телефон!
Image
Интервю с Мариана Чомпалова- Йорданова- педагог за в. "Утро"

Създател сте и администратор на платформата „Национален форум моето дете“. Как преди 20 години се роди идеята за нея и как се разви тя през годините?
Идеята се роди преди 20 години, когато все още липсваше достатъчно информация по много въпроси, касаещи родителството и свързани с развитието и възпитанието на дете. Сайтът www.moetodete.com се появи на бял свят на 25 април 2006 година, от тогава до сега в него се публикува актуална информация и статии от различни специалисти, работещи с деца. Към сайта имаше и форум, който даваше възможност на родители и специалисти да разговарят и взаимно да търсят отговори на различни въпроси свързани със семейството и отглеждането на децата. Сега форумът е архивиран и заменен с Фейсбук страница към сайта и няколко тематични групи...





Напиши коментар
 

Приобщаващо ли е приобщаващото образование в България?!
Image
През последните години се заговори за интегрирано и за приобщаващо образование, като първото по-скоро се свързва с интегрирането в посока адаптирането на детето към общообразователната среда, а при приобщаващото- в адаптиране на средата към потребностите на детето, за да се чувства удобно, прието и разбрано. Дали обаче това е така?! Едва ли има здравомислещ човек, който би отрекъл правото на образование и равноправен живот на децата с увреждания. Въпросът: Коя е правилната формула за адекватно образование на децата със специални потребности?





Напиши коментар
 
Излязоха от печат книгите "Моето дете.com" и "Специалното дете"
Image

Излязоха от печат книгите "Моето дете. com" и "Специалното дете" от Мариана Чомпалова- Йорданова- педагог и администратор на сайта www.moetodete.com В книгата "Моето дете. com" авторката споделям своя личен опит, като родител и като педагог. Книгата съдържа нейни статии, касаещи важни моменти от развитието и възпитанието на детето. Освен това засяга и теми за любовта след брака, за семейните ценности, за тънката граница между любовта и насилието, за раздялата и развода, общуването и други...





Напиши коментар
 

Дефицит в общуването
Image
Мариана Чомпалова- Йорданова- социален педагог

Има легенда за един владетел, който искал да извърши своеобразен психологически експеримент. Той решил да види дали наистина човек по рождение има склонност към родния си език, дали без да се подлага на обучение нпр. френското дете ще проговори на френски език, китайското- на китайски и т.н. За да провери хипотезата си, наредил няколко малки деца от различни националности да бъдат настанени в условия на строга изолация: многобройните бавачки им осигурявали необходимата храна и се грижели за тях, без да продумат нито дума.




Напиши коментар (5 Коментари)
 
Защо задължително изучаване на религия в училище!?
Image
Напълно подкрепям идеята за задължителното обучение по религия в училище, защото няма нищо по-хубаво от нравственото възпитание в едно безнравствено общество. Това трябваше да се случи отдавна, за да не берем гнилите плодове на разюзданото поколение, което идва след нас. То не бяха дебати, нападки, петиции, че "училището не било църква". Училището е духовно средище с две основни функции- да образова и да възпитава, като второто напълно липсва през последните 30г. Липсва и в повечето български семейства, оставили децата си на "възпитанието" от телефоните.





Напиши коментар
 


Лятната ваканция е за почивка и игри!
Image

Все повече родители са луднали покрай децата си в учене, писане на домашни до късно вечер, подготовка на проекти, частни уроци и куп книги за летен прочит. И не му се вижда краят, защото сагата продължава и през ваканциите. Успокойте топката, ако не искате да побъркате себе си и децата си, защото все повече деца развиват автоимунни заболявания, заради амбициите на родителите и учителите си!






Напиши коментар
 

Защо предпочитам да съм егоистична, безотговорна и мързелива майка
Самостоятелното дете, или как да стана „мързелива майка“
Image

И аз съм такава- мързелива, егоистична и безотговорна майка, защото съм искала да възпитам децата си в самостоятелност и отговорност! На 1 г. възраст децата ми се научиха сами да се хранят и да ползват гърне, за да не се налага насила да ги тъпча в устата и да не пера наакани гащи. Никога не съм подреждала играчките им като малки, защото винаги са знаели, че това е тяхно задължение. Ако станат сутрин преди мен никога не ме будят, а сами се оправят и забавляват. Никога не съм висяла над главите им да си пишат домашните, дори в повечето случаи не съм имала представа какво учат, защото знаят че това е основното им задължение. За сметка на това, винаги са ме радвали с бележници пълни със шестици. Дори в първи клас не им подготвях раниците за училище, за да ги затрудня максимално.





Напиши коментар
 

Да отгледаме децата си естествено е най-естественото нещо!
Възможно ли е да се отгледат здрави, щастливи и успешни деца без адаптирано мляко и детска кухня, без памперси и биберони, без ясли и частни уроци!
Image

Мариана Чомпалова- Йорданова- детски социален педагог

Да възможно е! Аз съм майка на две големи и здрави деца, родени по естествен път. Кърмени са до 2 години и половина на поискване. Захранени са след 6 месечна възраст, а след 1 годинка преминаха на обща храна. Не са хранени с храна от детска кухня, а с домашно приготвена. Не познават вкуса на адаптираното мляко. Не знаят що е биберон. Не са ползвали памперси, а от годинка гърнето е част от естествената им хигиена. Ползвах целият период на отпуск по майчинство и не са посещавали детски ясли. Отгледах децата си на принципа на привързаното родителство и естественото, дадено ни от природата и опита на човечеството откакто свят светува. Всичко това ни донесе взаимно щастие и удовлетворение.





Напиши коментар
 

Предметът на любовта
Image

Мариана Чомпалова- Йорданова- детски социален педагог

Първият възрастен с когото детето общува след раждането си е майката. Първите средства на това общуване са усмивката, след което предметно- действените и накрая- речевите. Но запитвали ли сте се как и кога детето започва да разпознава образа на своята майка и да му предава особена значимост? Т.нар."Еволюция на предмета” е процес при който преминавайки през различни фази:: необективна (0-2-3 мес.), предобективна (2-3 до 6-7 мес.) и обективна (7-8-я мес.) детето разграничава образа на майката и тя придобива статут на привилегирован предмет-“Предмет на любовта”. Това се случва около седмия месец след раждането на детето.

Продължението ТУК...



Напиши коментар (8 Коментари)
 
Феноменът Игра
Image
Мариана Чомпалова- Йорданова- детски социален педагог

Играта и детето

Игрите задоволяват множество личностни потребности на децата, защото са отражение на действителността.
Допринасят за социализацията на детето- включването на индивида в обществените отношения.Чрез играта децата се приобщават към света на възрастния. Тя е вродена и водеща в предучилищна възраст дейност. Създава условия за интелектуалното развитие на детето. Дава възможност да развие трите типа отношения: към предметите, към другите хора и към себе си.




Напиши коментар (1 Коментари)
 
<< Първа < Предишна 1 2 3 4 5 Следваща > Последна >>

Резултати 1 - 10 от 41
Google
 
 
Facebook
  Моето Дете