Общуването в ранна детска възраст и психическа депривация при децата
Мариана Чомпалова- Йоранова- социален педагог
Всеки човек има нужда от общуване още от първите дни след раждането си, от там започва и възпитанието, а според Аристотел ”Възпитанието на детето започва преди раждането му.” Общуването между детето и родителите започва още от раждането и има голямо значение за детското развитие, като основните форми на общуване са: ситуативно- личностно (усмивка, ласка, което е първата форма на общуване на детето с възрастния) и ситуативно- делово (възниква през второто полугодие от живота на детето и обслужва предметно- манипулативната дейност). Общуването с връстници възниква по-късно.
Как да съхраним любовта със семейния партньор? Международна седмица на брака 1-14февруари
За съжаление много често през годините на семейния живот любовта между партньорите угасва. Появата на децата, проблемите в работата, еднообразието в ежедневието често водят до загуба на чувства и интерес към човека с когото сме планирали в щастие да изживеем дните си. Тогава остава въпросът, как да съхраним любовта в семейния живот през годините?!
Телевизионната водещата с най-чаровната усмивка, една от водещите на най-гледаното неделно предаване по БТВ, „Търси се”- Нели Хаджийска. Щастливо омъжена, горда майка на прекрасен син, който е причина усмивката и да грее още по силно, още по топло някак си. С какво я промени майчинството, за ценностите, за духовната криза, за онези неща, които пропускаме да видим, а са катализатори на творчество и вдъхновение – върху тези въпроси , помолих Нели да сподели своите виждания.
Когато хората се влюбват, създават семейства и деца, едва ли мислят, че може да настъпи момент, когато на вратата ще почука раздялата, носеща студенина в чувствата, разочарование, отчуждение и дори омраза. Уви, значителна част от браковете са несполучливи. Причините могат да бъдат безкрайно много. Основно се посочват несходство в характерите, домашно насилие, изневяра и много други. В този ред на мисли, според мен бракът е нещо като лотария или пъзел, трудно е да се намери точният човек, единствената половинка с която да делим всичко и да имаме подкрепата й в радост и тъга, да бъдем едно цяло до края на живота си.
Разговор с Йордан Джипов- учител и дългогодишен треньор по хандбал
Проблемът в училищата не е толкова в броя на часовете, а в това– къде и как протичат тези часове? За да бъде качествен и ефективен един час по физкултура са необходими, както мотивирани специалисти, така и подходящи зали или физкултурни салони, със съответното оборудване. За съжаление у нас такива училища са изключителна рядкост. Бил съм в много европейски страни на турнири и първенства - не мога да ви опиша, с каква спортна база разполагат училищата в Австрия, Словакия, Испания и др. От там, от училищата започва изграждането на позитивното отношение към спорта и се изграждат навици за занимания със спорт.
Добрата квалифицирана помощ е сбор от личностните качества на всеки от специалистите и екипна работа
Росица Неделчева- трудотерапевт и ръководител на арт- работилницата в Дневeн център за възрастни с увреждания- гр.Кубрат
Роси, какви са дейностите на Арт-работилницата в центъра?
Керамика, тъкачество и плетиво, градинарство. Поради невъзможността голяма част от потребителите да се справят с дейностите от горните групи имаме едни занимания в обща група „Приложни изкуства“- оцветяване на картинки, рисунки на стъкло, работа с природни материали и изработване на картички, включително квилинг-техника.
Игрите задоволяват множество личностни потребности на децата, защото са отражение на действителността. Допринасят за социализацията на детето- включването на индивида в обществените отношения.Чрез играта децата се приобщават към света на възрастния. Тя е вродена и водеща в предучилищна възраст дейност. Създава условия за интелектуалното развитие на детето. Дава възможност да развие трите типа отношения: към предметите, към другите хора и към себе си.
Коледа- семеен празник Бъдни вечер. Рождество Христово- Коледа. Елхата. Дядо Коледа. Коледни рецепти. Нова година.
Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници. Той е посветен на дома, огнището, но и на умрелите предци-родственици, които също се считат за част от семейството. В различните краища на страната народът я нарича Малка Коледа, Кадена вечеря, Вечерня и Неядка. Дори самото название на Рождественската нощ — Коледа, няма християнски произход. В него се откриват срички от обредите на древните тракийци и южните славяни.
През 1897 г. 8-годишната Вирджиния О’ Ханлън написва писъмце на в. “Ню Йорк Сън”, в което пита: “Съществува ли Дядо Коледа?”. С отговора се заема лично главният редактор на известното издание Франсис Парселъс Чърч. В него той не казва нищо по-различно от това, което всеки вече знае, а именно: “Да не вярваш в Дядо Коледа е като да не вярваш в приказките! Никой не е виждал Дядо Коледа, но и никой не е намирал доказателства, че той не съществува...
Рисувателните тестове за деца- допълнителен елемент в психодиагностиката
РИСУНКА- ТЕСТ
Рисувателните тестове днес
Двата основни рисувателни теста „Рисунка на човек“ за интелектуална и личностна оценка и „Рисунка на семейство“ за изследване на взаимоотношения в група се използват и днес. Двете методики имат множество варианти и подварианти, които се прилагат от психолозите в целия свят както в индивидуалното, така и в груповото тестиране. С годините се разширява диапазона на стимулния материал за интерпретация. Освен рисунка на човек, на група хора, на къща, на дърво, на различни предмети, в последно време се разработват методики на базата на изображение на животни.