Сайт за настоящи и бъдещи родители, всичко за развитието и възпитанието на детето от 0 до 18г.
Сайт- форум "Моето дете" цели да постави проблемите свързани с отглеждането, развитието и възпитанието на нашите деца и възпитаници. Своите въпроси, мнения и опит споделят родители, педагози, специалисти и подрастващи.
"Възпитанието на детето започва преди раждането му." Aристотел
Нашите дейности- видео репортажи
Сайтът www.moetodete.com e създаден на 25 април 2006 г. Национален форум "Моето дете" е доброволческа организация, общност от родители и специалисти работещи с деца, идея в която повярваха много хора. През годините успяхме да реализираме благотворителни кампании в които се включиха стотици хора от цяла България в подкрепа на деца и семейства в беда. Организирахме десетки инициативи, работни срещи на дамския клуб, семинари, петиции и празнични програми за деца лишени от родителски грижи. Стотици са публикациите и безплатните консултации, дадени от специалисти в подкрепа на родители. Всеки вече може да ни намери и в нашата Фейсбук страница, към която има и няколко групи. Ето и нашите дейности видео.
Общуването в ранна детска възраст и психическа депривация при децата
Мариана Чомпалова- Йорданова- социален педагог
Всеки човек има нужда от общуване още от първите дни след раждането си, от там започва и възпитанието, а според Аристотел ”Възпитанието на детето започва преди раждането му.” Общуването между детето и родителите започва още от раждането и има голямо значение за детското развитие, като основните форми на общуване са: ситуативно- личностно (усмивка, ласка, което е първата форма на общуване на детето с възрастния) и ситуативно- делово (възниква през второто полугодие от живота на детето и обслужва предметно- манипулативната дейност). Общуването с връстници възниква по-късно.
До кога кърмене и от кога захранване? Защо детето спи малко? Полезен ли е плачът? За и против детски ясли? Как да откажем детето от смучене на пръст и биберон? Памперси до кога, гърне от кога и как да формираме битови навици у малкото дете? Как да общуваме с малкото дете, разбира ли? Как да се справим с възпитанието? Полова култура, нужна ли е за детето? Защо на 2-3 години децата са особено вироглави и непослушни? Трябва ли родителите да спазват някакви правила пред децата си? Съвместими ли са бременност, секс, алкохол, кафе и цигари? Как жената да запази своята привлекателност след бременност и кърмене? Как да създадем по-близка връзка с осиновеното си дете и трябва ли да му кажем истината? Що е приемно семейство? Трябва ли детето да има детска стая, къде да спи? Дневният режим? Игрите и играчките?....
Бъдни вечер. Рождество Христово- Коледа. Елхата. Дядо Коледа. Коледни рецепти. Нова година.
Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници. Той е посветен на дома, огнището, но и на умрелите предци-родственици, които също се считат за част от семейството. В различните краища на страната народът я нарича Малка Коледа, Кадена вечеря, Вечерня и Неядка. Дори самото название на Рождественската нощ — Коледа, няма християнски произход. В него се откриват срички от обредите на древните тракийци и южните славяни.
През 1897 г. 8-годишната Вирджиния О’ Ханлън написва писъмце на в. “Ню Йорк Сън”, в което пита: “Съществува ли Дядо Коледа?”. С отговора се заема лично главният редактор на известното издание Франсис Парселъс Чърч. В него той не казва нищо по-различно от това, което всеки вече знае, а именно: “Да не вярваш в Дядо Коледа е като да не вярваш в приказките! Никой не е виждал Дядо Коледа, но и никой не е намирал доказателства, че той не съществува...
Ако днес имах възможността да се върна няколко десетилетия назад във времето и отново да бъда дете... С нетърпение щях да очаквам последните дни преди зимната ваканция, за да се кача на влака и да замина при баба и дядо. Когато майка ми и баща ми бяха заети, а аз нямах търпение да отпътувам, майка ми ме изпращаше на гарата, баба ми ме очакваше отсреща, а родителите ми щяха да пристигнат в навечерието на Нова година. Тогава не се страхувахме от нищо и през ум не ни минаваше за днешните опасности, които грозят децата на всяка пряка.